Opis na portal randkowy. Jak go zrobić?

Opis na portal randkowy. Jak go zrobić?

Widokdumajacych oraz rozmyslajacych ludzi

Jeśli myślisz, że opis profilu jest tylko małym szczegółem lub nieistotnym elementem, to ten artykuł jest skierowany właśnie do Ciebie! Pokazujemy co robić, a czego unikać podczas tworzenia własnego profilu. Wskazujemy elementy, które z pewnością wpłyną negatywnie na odbiór Twojej osoby oraz na to, co może przynieść wymierne korzyści. Co najważniejsze znajdziesz tu również gotowe przykłady opisów poszczególnych aspektów, które mogą posłużyć jako wzór lub inspiracja dla Twojego własnego profilu.

Opis na portal randkowy

Dlaczego opis jest tak ważny?

Właściwe i ciekawe ujęcie swojej osoby to jedna z ważniejszych części Twojego profilu. Jeżeli sądzisz inaczej to jesteś w dużym błędzie! Aktualnie większość serwisów randkowych ma bardzo szeroką możliwość jeśli chodzi o ilość znaków tekstu w sekcji „o mnie”. Warto zatem poświęcić odrobinę czasu oraz odpowiednio zagospodarować to miejsce. 

Wciąż masz wątpliwości? Poniżej prezentujemy kilka faktów dlaczego opis na portal randkowy jest tak istotny:

 • dzięki prawidłowemu oraz nietuzinkowemu opisowi na portalu randkowym jesteś w stanie przyciągnąć większą uwagę zainteresowanych
 • pozwala rozwiać wątpliwości Twojego potencjalnego partnera
 • wyróżnia Cię na tle konkurentów
 • daje możliwość szerszego poznania się
 • jest bodźcem do kolejnych kroków jak np. pierwsza wiadomość
 • ukazuje rzeczy czy czynności, które mogą Was połączyć

Schemat analizy profilu, a sam opis

Jak działa nasz umysł?

Badania wykazują, że znaczna większość przeglądających profile najpierw skupia się na zdjęciach. Pewnie Cię to nie dziwi i w sumie bardzo prosto można to wytłumaczyć, ponieważ jesteśmy w większości wzrokowcami. Tak, dotyczy to również kobiet! Co to w skrócie dla Ciebie oznacza? Jeśli Twoje zdjęcia będą bardzo słabej jakości (np. niedoświetlone, widoczne pixele, itp.) to niestety, nawet najlepszy opis na portalu randkowym niewiele pomoże, bo znacznie mniejsza część osób do niego dotrze o ile w ogóle komukolwiek się uda. 

Kiedy zatem opis będzie pomocny? Kiedy potencjalny partner wstępnie zaakceptuje Twoją osobę na zdjęciach. Jak pisaliśmy na portalach randkowych działamy wzrokowo, a zdjęcia są przeglądane na zasadzie skanowania. Inny użytkownik portalu ma dosłownie sekundę-dwie na szybki rzut oka na Twoje fotografie oraz podjęcie decyzji. Podczas tego procesu przetwarzania informacji w mózgu nie musisz być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, ani wymarzonym partnerem drugiej osoby. Wystarczy akceptacja Twojego wizerunku, co najczęściej skutkuje przejściem w dalszym etapie do pozostałej części Twojego profilu, w tym do opisu!

 

Teoria teorią...

W praktyce chcąc nie chcąc, podczas przeglądania zdjęć na portalach randkowych oceniamy inne osoby w skali od 1 do 10. Oczywiście rzadko kiedy nadajemy oceny w głowie lub staramy się przypisać konkretną cyfrę do danej osoby. W większości przypadków ten proces zachodzi zdecydowanie w naszej podświadomości.

Teraz wyobraź sobie sytuację, kiedy przeglądając zdjęcia na portalu randkowym znajdujesz osobę, która jest dosłownie Twoim wymarzonym partnerem pod kątem wizualnym. Analizując kolejne fotografie wpadasz w coraz większy zachwyt. Następnie przesuwasz stronę nieco w dół i widzisz krótki, zdawkowy opis. Niczym się nie wyróżniający. Co zrobisz? Prawdopodobnie jak znaczna większość ankietowanych zdecydujesz się mimo wszystko taką osobę zaakceptować/polubić/zaczepić lub do niej napisać (w zależności o jakim portalu lub aplikacji mowa). Będziesz to sobie zawsze tłumaczyć tym, że może ta osoba np. nie lubi pisać o sobie, dba o swoje bezpieczeństwo, nie ma lekkości pióra, itd. Jeśli szukamy sobie wytłumaczenia, to je na pewno znajdziemy:) 

Inaczej sprawa ma się w przypadku, kiedy innemu użytkownikowi w głowie nadajesz ocenę między 5 a 8. Najprawdopodobniej jest to osoba, która mieści się w Twoich kryteriach. Ocena może być jednak niższa z uwagi np. na to, że jest mało zdjęć lub są nie do końca wyraźne. Być może nie masz pewności co do oceny. Kandydatów w tym zakresie spotyka się znacznie więcej niż tych, którym przypiszemy od razu notę 9-10 (tzw. wymarzonych partnerów). 

 

Tutaj wkracza do akcji Twój znakomity opis!

Jeśli staniesz przed decyzją wyboru jednego z 5 profili, gdzie każdy z nich jest bardzo podobny jeśli chodzi o wygląd oraz Twój gust, to prawdopodobnie kolejnym czynnikiem po zdjęciach będzie opis. To właśnie on w większości portali czy aplikacji jest wyświetlany zaraz po zdjęciach i ma kluczowe znaczenie.

Dodatkowo, to właśnie opis pozwolić Ci wybić się ponad potencjalnych konkurentów. Niektóre osoby oprócz wyglądu, bardzo dużą wagę przykuwają do opisów, a tym samym wnętrza potencjalnego partnera. Liczne ankiety oraz badania wskazują, że to kobiety najczęściej należą do takiej grupy. Niemniej odpowiednio stworzona charakterystyka na pewno trafi również i w męskie serca.

 

Czego unikać w opisie na portalu randkowym?

Bezpośrednie zwroty

Portale oraz aplikacje randkowe to ogromny przekrój ludzi, którzy poszukują tam odmiennych rzeczy. Jedni szukają miłości, kolejni seksu, a jeszcze inni imprez czy przyjaciół. Znajdą się też tacy, którzy chcą Cię oszukać (niestety to również trzeba brać pod uwagę). Istotną kwestią jest wybranie właściwego serwisu w zależności od tego, czego to Ty poszukujesz. Rozróżniamy nieco inne portale przygotowane dla osób poszukujących swojej drugiej połówki, a jeszcze inne dla tych, którzy celują raczej w randki bez zobowiązań.

 

Popularne, zdecydowanie odradzane przykłady opisu na portal randkowy

Kiedy już wybierzesz swój portal pamiętaj o bardzo istotnej zasadzie dotyczącej opisu – unikaj zbyt bezpośrednich sformułowań. Niezależnie od tego czego szukasz oraz w jakiej jesteś sytuacji, nie opisuj tego wprost (nie myl z kłamstwami!).

 

Proste i zarazem bardzo popularne przykłady, które wpływają negatywnie na odbiór naszej osoby:

 

Nie będę owijał w bawełnę bo i po co;) Chętne spotkaniem w wiadomym celu zapraszam na pw.

Eat Sleep Sex Repeat.

Nawet jeśli rzeczywiście zależy Ci tylko na przelotnej znajomości nie komunikuj tego w ten sposób. Kobiety, które są na portalach w tym samym celu co Ty nie lubią wbrew pozorom bezpośrednio o tym pisać. Przede wszystkim nie chcą być uważane za łatwe. Zamiast tego preferują flirt oraz szybkie przechodzenie do konkretów w trakcie rozmowy.

 

Szukam czegoś na dłuższą metę. Osobę, która traktuje życie na poważnie oraz myśli o założeniu rodziny.

Informacja o poważnym związku, zakładaniu rodziny oraz szukaniu partnera na resztę życia w opisie w sekcji „o mnie” to nie najlepszy pomysł. Przede wszystkim sugeruje to, że autor tekstu może być zdesperowany, a portal randkowy to jego ostatnia deska ratunku.

 

Poszukiwana druga połówka, która wypełni moje braki i nada blask mojemu światu.

Bądź przy mnie. Bądź kiedy mi źle. Bądź kiedy Cię potrzebuję. Bądź ze mną na zawsze.

Tego typu opisy mogą wskazywać, że ta osoba nie jest do końca szczęśliwa. Niestety tego rodzaju nastawienie zniechęca drugą stronę, bo przecież nikt nie chce wiązać się z pesymistą. To kwestia kluczowa zwłaszcza dla kobiet, które szukają partnerów pewnych siebie, wiodących owocne życie.

 

Kłamstwa

Zawsze pisz prawdę! Nie oszukuj w swoich opisach, zwłaszcza gdy szukasz przyjaźni lub miłości. Na dłuższą metę to się zdecydowanie nie sprawdza. Dodatkowo oprócz straty czasu, możesz kogoś skrzywdzić. Powiedzenie „kłamstwo ma krótkie nogi” sprawdza się tutaj idealnie.

Wyżej pisaliśmy o wystrzeganiu się bezpośrednich sformułowań. Oczywiście unikanie ich oznacza pisanie o czymś innymi słowami, nieco lepiej dobranymi. Przykładowo zamiast „szukam seksu” napisz „lubię dobrą zabawę;)”. Tekst „chcę założyć rodzinę możliwie jak najszybciej” zastąp „cenię sobie wartości rodzinne”.

Tak samo wygląda sprawa odnośnie Twoich cech charakteru czy tego, co lubisz robić w wolnym czasie. Nie pisz, że Twoją pasją są podróże czy wszelkiego rodzaju sporty na świeżym powietrzu, kiedy każdą wolną chwilę spędzasz przez TV i jesteś raczej typem domatora.

 

Banalne określenia

Czyli teksty, które powtarzają się na połowie (jeśli nawet nie większości) randkowych profili.  Poniżej prezentujemy kilka przykładów, których radzimy się wystrzegać:

 

Coś o sobie?

Napisz, nie gryzę;)

Tego nie da się opisać słowami.

Nie lubię pisać o sobie. Napisz to się dowiesz!

 

Wymarzony partner?

Być może to Ty?;)

Możliwe, że właśnie czyta ten opis.

Wystarczy, że będzie.Nadmierne przechwalanie się

Ukazanie zalet na profilu randkowym w odpowiednim świetle to kwestia kluczowa. Musisz jednak pamiętać o pewnych granicach. Pisanie o swoich atutach w nazbyt przesadny sposób, może przynieść więcej minusów niż korzyści. Zwłaszcza, jeśli dotyczy to tematów takich jak: pieniądze, stan majątkowy, samochody czy długość Twojego przyrodzenia.

 

Błędy ortograficzne oraz stylistyczne

Twój profil to Twoja wizytówka. Pełne przygotowanie opisu na portal randkowy może okazać się czasochłonną pracą, jednak nie jest to coś, co musimy robić codziennie. Poświęć zatem jeszcze chwilę na koniec i sprawdź opis pod kątem poprawności językowej. Zweryfikuj czy nie ma błędów ortograficznych lub językowych. Jeżeli często powtarzasz jakieś słowa postaraj się wykorzystać synonimy. Przesunięcie linijki tekstu w dół za pomocą klawisza „enter” lub wstawienie punktora to zabieg, który może ułatwić czytanie Twojego opisu oraz sprawi, że tekst będzie dużo bardziej przejrzysty. Wszystko ma jednak swoje granice – stosowanie rzadkich słów oraz synonimów, których znaczenie wcześniej było Ci obce to raczej kiepski pomysł.


O czym pisać i w jaki sposób?

Przede wszystkim postaraj się postawić na miejscu osoby czytającej Twój opis. Co więcej – być może osoby, która czyta tego dnia już dziesiąty, może nawet czterdziesty opis. Biorąc pod uwagę takie czynniki warto pamiętać o kilku kwestiach.

 

Odpowiednia długość oraz forma

Opis nie może być jednym czy dwoma zdaniami, ale też nie możesz zalać potokiem słów drugiej osoby przedstawiając swój cały życiorys. Skup się na rzeczach najistotniejszych. Jeśli prezentacja Twojej osoby składa się z kilku zdań zadbaj o odpowiednią przejrzystość tekstu. Zastosuj akapity oraz odstępy, które sprawią, że tekst będzie czytało się łatwiej.

Nie decyduj się na „suchą” formę przedstawiając swoje cechy wymienione od pauz. Znacznie lepiej jest to ubrać w ciekawą w odbiorze treść. Wymienianie czegoś w punktach powinno być jedynie uzupełnieniem Twojego opisu.

 

Pamiętaj o naturalności

Postaraj się pisać w sposób jak najbardziej naturalny oraz zbliżony do Twojego stylu wypowiedzi. Przedstaw się takim, jaki jesteś! Przy tym pamiętaj o tym, aby opis na portal randkowy był nietuzinkowy. Wiemy, że to nietuzinkowe zadanie, ale kto powiedział, że będzie łatwo?;)

 

Co lubisz robić w wolnym czasie?

Czynności, które lubisz wykonywać w wolnym czasie to bardzo istotne aspekty. W końcu szukasz drugiej połówki, z którą chcesz dzielić swoje zainteresowania przez resztę życia! Warto wspomnieć nawet o stosunkowo prostych elementach jak oglądanie telewizji, długie spacery czy miłość do zwierząt. Wbrew pozorom nie każdy to lubi!

Pamiętaj, że nawet proste cechy czy czynności da się opisać w nieco inny sposób. Zamiast „lubię oglądać telewizję/ dobre kino/ długie spacery” możesz to zrobić w ciekawszy oraz konkretniejszy sposób:

W wolnym czasie nie pogardzę również Netflixem oraz serialem Przyjaciele, który mogę oglądać bez końca.

Dobre kino to zdecydowanie coś, co lubię! Zwłaszcza jeśli mowa o produkcjach Quentina Tarantino

Długie spacery, czyli coś co pozwala mi się odprężyć oraz uciec myślami od otaczającego świata, nierzadko przy dobrej muzyce w słuchawkach.

W powyższych przykładach oprócz ciekawszych sformułowań wskazujemy na konkretne produkcje, co analogicznie można zastosować do muzyki, książek, sportu oraz wielu innych segmentów z Twojego życia. Dzięki takiemu zabiegowi jesteś w stanie zaintrygować czytelnika oraz powiedzieć mu nieco więcej o sobie.

 

Czego nie lubisz?

Każdy z nas czegoś nie lubi. Nie przejmuj się tym, że pisząc o tym zrazisz inne osoby do siebie. Jeśli napiszesz to w odpowiedni sposób, to możesz zachęcić do siebie odpowiednią osobę. Pamiętaj, ze najistotniejsze jest to w jaki sposób to zakomunikujesz. Zdecydowanie odradzamy agresywnych oraz dotyczących drażliwych tematów sformułowań. Zamiast tego możesz napisać:

Jestem typem bardzo aktywnej osoby i uwielbiam być w ruchu. Nie przepadam za ciągłym leżeniem na kanapie, jednak po intensywnym treningu czasem i taka forma wypoczynku jest wskazana:)

W wolnym czasie zdecydowanie częściej sięgam po dobrą książkę, niż po pilot od telewizora, jednak i to drugie czasem gości w moim życiu.


Cechy charakteru

Czyli Twoje zalety oraz wady. O niektórych z nich na pewno nie warto pisać, a na portalach randkowych znacznie częściej skupiamy się na tych pierwszych. Jest jednak kilka cech zarówno dla płci męskiej oraz żeńskiej, które wpływają w większości przypadków pozytywnie na ocenę potencjalnego partnera.

Poniższe atrybuty wyłonione zostały na podstawie badania przeprowadzonego na grupie mężczyzn oraz kobiet. Ankietowani pytani byli o „cechy charakteru wymarzonego partnera”.

 

Mężczyźni

 • prawdomówny/szczery
 • wysportowany
 • zdecydowany
 • zaradny
 • z poczuciem humoru
 • taktowny
 • przedsiębiorczy
 • empatyczny
 • komunikatywny
 • ambitny

Kobiety

 • troskliwa
 • empatyczna
 • umiejąca zachować się w każdej sytuacji
 • szczera
 • sympatyczna
 • zaradna
 • pracowita
 • uzdolniona
 • ciekawa świata
 • ciepła

Podsumowanie

Finalnie nie podajemy idealnego wzoru oraz przykładu na opis Twojego profilu. Powód jest bardzo prosty. Jeśli go tutaj umieścimy, to po chwili nie będzie idealny, bo znajdziesz go na wielu serwisach randkowych;) 

Potraktuj ten artykuł jako receptę na idealny opis na portal randkowy. W przypadku kiedy swój już posiadasz to wiesz, które kwestie można poprawić lub ulepszyć. Natomiast jeśli dopiero stoisz przed wyzwaniem uzupełnienia swojego profilu to wierzymy, że stosując się do naszych wskazówek uda Ci się stworzyć oryginalny oraz dopasowany tekst, który przełoży się na realne efekty w postaci wiadomości od potencjalnych drugich połówek, których tak uporczywie szukamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *