Pierwsza randka – najczęstsze pytania oraz porady (cz. 2)

Pierwsze randki wciąż przysparzają wielu problemów oraz rodzą w głowie mnóstwo pytań, stąd druga część naszego popularnego już wpisu.
W tej części poruszymy 5 innych, choć równie ważnych co w pierwszej części, aspektów pierwszej randki.
Ile powinny trwać pierwsze randki?
Czas trwania pierwszej randki to dość powszechne pytanie. Bardzo wiele zależy tutaj od tego jak będzie przebiegało spotkanie oraz przede wszystkim co będziecie na nim robić. Niemniej jednak przyjęło się, że optymalny czas to 2-3 godziny. Jest to czas, który pozwoli się wzajemnie poznać, ale też zostawi co nieco na kolejne spotkania. Oczywiście podany przedział należy traktować z pewnym dystansem. Oznacza to, że jeśli przykładowo wybija właśnie trzecia godzina spotkania, a Wam rozmawia się doskonale i macie wrażenie jakby minęło zaledwie 30 minut to nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie spotkanie przedłużyć:) Tak samo w drugą stronę – nie ma sensu siedzieć na siłę, kiedy po 1,5h rozmowa zupełnie się nie klei i tylko nerwowo zerkacie na zegarki.
Rozmowa na randce
O czym rozmawiać?
Ludzie najczęściej (nie tylko na randce) rozmawiają o tematach, które ich łączą w jakimś stopniu. W takich tematach przede wszystkim swobodnie się czujemy, możemy wymienić się spostrzeżeniami czy opiniami, a czas zdecydowanie milej nam upływa. Docelowo musisz dążyć do takiej rozmowy! W tym artykule mowa o pierwszym spotkaniu, wiec zakładamy, że niekoniecznie musisz widzieć co Cię łączy z drugą osobą. W takiej sytuacji należy zorientować się oraz „wybadać grunt”. Pomocne mogą być różne pytania – nie bój się ich zadawać! W końcu na pewno uda się zaczepić o wątek, który obojga Was pochłonie.
Pytania na pierwsze randki (i nie tylko!)
Na początek jako rozluźnienie bardzo pomocne będą pospolite pytania, które możesz zadać, np. już podczas drogi do miejsca docelowego czy składania zamówienia. Możesz zatem śmiało zapytać jak minęła podróż, czy były jakieś problemy z dotarciem lub znalezieniem miejsca spotkania, czy były trudności z rozpoznaniem Cię, jak minął dzisiejszy dzień w pracy/ w szkole.
Do rozmowy docelowej i szukania wspólnych tematów dajemy kilka gotowych przykładów poniżej:
- Widziałem na Twoim profilu, że w wolnym czasie oglądasz Netflixa. Co ostatnio widziałaś ciekawego? Bo właśnie skończyłem Breaking Bad i szukam czegoś dla siebie.
- W zeszłym tygodniu byłam na weselu kuzynki i się mega wybawiłam. Jak Ty się w ogóle zapatrujesz na tego typu imprezy?
- Ostatnio non stop wyświetlają mi się jakieś oferty wakacyjne nie wiedzieć dlaczego. Ty masz już jakieś plany na wakacje?
- Co najchętniej robisz w wolnym czasie?
Tematy, których nie poruszamy
Unikajmy tematów, które najczęściej wywołują różnicę zdań lub są bardzo delikatne. Do takich bez wątpienia należą: polityka, religia, zarobki, aborcja, eutanazja, LGBT, kara śmierci, itp. Jeśli temat poruszy druga osoba to bezpieczniej jest z tego tematu zejść.
Na której randce pocałunek?
Nie ma jakiejś sztywnej reguły co do pierwszego pocałunku. Może to być zatem pierwsza jak i dziesiąta randka. W obu przypadkach okazać się to może odpowiednim momentem, tak że nie zniechęcaj się jeśli masz za sobą już kilka spotkań, a pocałunek wciąż przed Tobą! Wszystkie randki rządzą się trochę swoimi prawami, więc dobrze się na to przygotować.
Przede wszystkim pierwszy pocałunek nie może być wymuszony czy też nachalny. Powinien być spontaniczny i instynktowny. Na początek warto spróbować lekkiego buziaka w policzek na pożegnanie zanim przejdziesz krok dalej.
Jeśli chcesz pocałować w usta pierwszy raz postaraj się to zrobić kiedy będzie ku temu okazja i zachowany choć minimalny klimat. Zatłoczony autobus będzie raczej średnim wyjściem. Przede wszystkim patrz prosto w oczy, a głowę zbliżaj powoli – daj czas na reakcję drugiej osobie. Pamiętaj, że zawsze możesz z tego wybrnąć:)
Jak zakończyć randkę i się pożegnać?
Randkę niezależnie od tego czy Ci się spodobała należy zakończyć kulturalnie, jak gentelman. Oznacza to, że kobietę należy odprowadzić. Pod dom, na przystanek, do taxówki – opcji jest wiele w zależności od sytuacji. Warto przy tym powiedzieć kilka miłych słów typu: „Bardzo dziękuję za przemiłe spotkanie oraz świetną rozmowę. Czas naprawdę leciał jak szalony, świetnie się bawiłem i nawet nie wiem kiedy minęły te 3 godziny”. Jeśli randka nam się nie podobała lepiej oczywiście wypowiedzieć się w mniej entuzjastyczny sposób aby nie robić nadziei drugiej osobie;)
Forma pożegnania może być różna. Jeśli przywitaliście się pocałunkiem w policzek to i na pożegnanie będzie to dobry wybór. W innym wypadku dużo będzie zależało od tego jak przebiegało spotkanie. Jeśli bawiliście się doskonale i było to widać z obu stron to warto pokusić się o próbę pocałunku, zwłaszcza jeśli kobieta ciągle stoi i widać, że nie kończy sama spotkania.
Co dalej po pierwszej randce?
Jeśli jesteś kobietą to SMS chwilę po spotkaniu w stylu „Raz jeszcze dziękuję za miłe spotkanie” jest jak najbardziej na miejscu zwłaszcza, że to mężczyzna (prawdopodobnie) zaprosił Cię na randkę. Daje mu też jasno znać, że spotkanie rzeczywiście Ci się podobało, bo poprzednie „podziękowania” zawsze mogą być nieprawdziwe – tutaj nigdy nie mamy 100% pewności czy kobieta tak nie mówi tylko po to, aby nie sprawić nam przykrości.
Co do mężczyzn – najlepiej wznowić kontakt następnego dnia i zaproponować kolejne spotkanie. Jeśli masz przeczucie, że „to jest to” i drugiej stronie równie mocno spodobało się spotkanie to możesz zacząć od czegoś w stylu: „To co? We czwartek powtórka?”. Jeśli tej pewności nie masz lepiej zacznij na spokojnie od zwykłego „Jak dzisiaj mija dzień?”, a do tematu ewentualnego spotkania przejdź później. To też pozwoli Ci wybadać nastawienie oraz reakcje drugiej osoby.